Karton Çanta Siparişlerinde Maliyet


Karton çanta siparişlerinde fiyatları etkileyen önemli kriterlerden birisi kartonun türüdür. Fiyatlar yapılacak olan çantanın karton gramajına göre belirlenir. Bir diğer önemli etken ise yapılacak karton çantanın boyutu ve sayısıdır. Yapılacak karton çantaların boyutuna ve sayısına göre kullanılması gereken karton miktarı belirlenir.

Fiyatlara etki eden bir diğer durum makine sistemidir. Düşük miktarda da olsa yüksek miktarda da olsa ofset baskı makineleri çalışır ve aşama aşama tüm sistem kullanıldığından dolayı düşük adetlerle yüksek adetler arası fiyat farkı az olabilmektedir.

Her iki durumda da aynı işlemler makineler yardımıyla yapıldığından bütün sistem düşük adetteki siparişler için de çalışmak zorundadır.

Bundan yüksek adet siparişler daha uygun fiyatlı olduğu sonucu çıkarılabilir. Bundan dolayı müşteri sipariş öncesi ekonomik durumuna bağlı olarak malzeme seçimi yapmalı ve uygun adet seçimiyle üreticiye bildirmelidir. Bazı durumlarda bu seçim sadece müşterinin seçimi olmakla kalmayıp üreticiyle de istişare edilmelidir.

Bunun sebebi çantanın içine konulacak olan ürünün ağırlığı ve boyutuna yönelik çanta yapımında kullanılacak malzeme türünün iyi belirlenmesi ve yanlış malzeme seçiminden doğan yırtılma gibi durumların önüne geçilmesidir. Bu etkenlerden sonra fiyatları etkileyen diğer faktörler karton çanta ya da karton poşetin üzerine yapılması istenen grafik çalışmalarıdır.

Gren, varak yaldız, gofre gibi ekstra işlemler estetik görünüm açısından göze hitap etmesinin yanı sıra fiyat açısından biraz daha yüksektir.

Ebat ve adetten sonra fiyatları yukarı doğru etkileyen faktörler karton poşetin üzerine yapılması istenen gofre, varak yaldız, kısmı lak, gren gibi ekstra işlemlerin uygulanmasıdır. Bu uygulamalar müşteri tarafından talep edildiğinde hem makine parkuru uzamakta hem de maliyetler artmaktadır. Bu da müşterinin daha yüksek bir fiyata muhatap olmasıdır.

Karton çanta fiyatlarını etkileyen en önemli maliyet kalemi başlangıçta kullanılan karton türüdür.

Karton çanta için kullanılan başlıca karton çeşitleri ve gramajları

  • 230 gr Amerikan Bristol,
  • 270 gram Amerikan Bristol,
  • 160 gram Kraft,
  • 210 gram Kraft,
  • 210 gram Kuşe,
  • 250 gram Kuşe,
  • Fantezi olarak tabir edilen gramajları 200 ile 270 arasında değişen karton çeşitleridir

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir