Karton Çanta

Cardboard blank shopping bags. Empty Shopping Bag black and white


Karton çanta siparişlerinde fiyatları etkileyen önemli kriterlerden birisi kartonun türüdür. Fiyatlar yapılacak olan çantanın karton gramajına göre belirlenir.

Başlıca karton çanta türleri;

  • Amerikan Bristol
  • Kraft
  • Kuşe
  • Krome

Bir diğer önemli etken ise yapılacak karton çantanın boyutu ve sayısıdır. Yapılacak karton çantaların boyutuna ve sayısına göre kullanılması gereken karton miktarı belirlenir. Fiyatlara etki eden bir diğer durum makine sistemidir. Düşük miktarda da olsa yüksek miktarda da olsa ofset baskı makineleri çalışır ve aşama aşama tüm sistem kullanıldığından dolayı düşük adetlerle yüksek adetler arası fiyat farkı az olabilmektedir.

Her iki durumda da aynı işlemler makineler yardımıyla yapıldığından bütün sistem düşük adetteki siparişler için de çalışmak zorundadır. Bundan yüksek adet siparişler daha uygun fiyatlı olduğu sonucu çıkarılabilir.

Bu etkenlerden sonra fiyatları etkileyen diğer faktörler karton çanta ya da karton poşetin üzerine yapılması istenen grafik çalışmalarıdır. Gren, varak yaldız, gofre gibi ekstra işlemler estetik açısından göze hitap etmesinin yanı sıra fiyat açısından biraz daha yüksektir.

Bu tür uygulamalar makine sisteminde süreyi ve aşamaları ekstra uzattığından maliyete etki etmektedir. Uygun fiyatlı olan karton çantalar genellikle kroma denilen karton türünden yapılır. Kroma kartonun dış kısmı baskılı ve beyaz, iç kısmı ise gri ve baskısız olduğundan fiyat olarak daha uygundur.

Fakat sadece fiyat odaklı olmak yerine çantanın içine konulacak materyalin ağırlığı göz önünde bulundurulması ve materyalin ağırlığına yönelik karton seçimi yapılması karton çantanın dayanıklılığı açısından önemlidir.

Karton çantalar yapılırken baskıdan önce çantanın açık haline göre karton boyutlandırılır. Bu işlemden sonra ofset baskı yapılır. Talebe göre selefon, lak, hologram baskı ve gofre işlemleri de uygulanabilir. Bu işlemler çantanın dikkat çekici ve şık durmasını sağlar.

Baskı aşamasında kartonun her iki tarafına da baskı yapılmışsa baskıların birbirine geçmemesi için bir tarafı verniklenerek bu durum önlenir. Kesim işlemi yapıldıktan sonra yapıştırma aşamasına geçilir ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra körük açılacaksa körük açılır ve ipleri nasıl kullanılacaksa o şekilde yerleştirilerek üretim bitirilir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir