Laminasyon Nedir?


Birden fazla yüzlerinin ve farkı tabakaların ısıyla birlikte basınç ve yapıştırıcı yardımıyla tek bir tabaka haline getirme işlemine laminasyon denir. Lamine parke, lamine porselen şeklinde birçok yerde duyduğumuz lamine kelimesinin geçtiği tüm alanlarda laminasyon işlemi yapılır.

Tekstil, porselen, ev dekorasyon, baskı sitemleri gibi birçok alanda kullanılan laminasyon, teknik olarak farklı uygulamalar barındırır.

Laminasyonda kullanılan materyalin cinsine göre ısı, basınç ya da yardımıyla ile yapılır. Örneğin tekstilde uygulanan laminasyonda iki tarafında yapışkan özellik bulunduran materyal iki kumaş arasına yerleştirilip basınç ve ısı uygulanarak tek bir kumaş haline getirilir.

Bu işlem oluşturulmak istenen ürüne göre yapılır. Ayakkabı, çanta, kemer, palto ve mont tarzı giyim ürünlerinde dayanıklı olması için ürünü oluştururken bu işlem uygulanır. Laminasyon farklı türdeki kumaşların dayanıklı ve sağlam olması için bu tür sektörlerde çokça kullanılır.

Laminasyon Dayanıklılığı

Laminasyon tekniğinin yanı sıra uygulanacak olan yapıştırma tekniği de ürünün sağlamlığı açısından oldukça önemlidir. Kullanılan yapıştırıcılar genel olarak su bazlı ve kauçuk bazlı olmak üzere iki çeşittir.bunun yanı sıra yanmaya karşı dayanıklı olan alevli sünger ile yapıştırma tekniği de kullanılır.

Alevli sünger yanmaya karşı yüksek bir dayanıklılık gösterir. Bu teknikte yapıştırılacak olan ürünler arasına alevli sünger yerleştirilir ve ısı yardımıyla alevli sünger eritilerek iki tabakanın birbirine yapışması sağlanır. Birçok sektörde kullanılan laminasyon işlemi matbaa ve baskı sektöründe de sıklıkla kullanılır.

Karton çantalarda, kartvizitlerde, fotoğraflarda kısacası daha kalın görünümlü kağıt oluşturulan her materyalde laminasyon işlemi yapılır. Bu kalın yapılı olması ürünün dışardan gelecek etkenlere karşı korunmasını sağlamasının yanı sıra parlaklık vererek daha canlı görseller elde edilmesini sağlar.

Laminasyon uygulanırken materyal olarak selefon kullanılır. Bazı durumlarda sıcak laminasyon kullanılamadığında soğuk laminasyon uygulanır. Soğuk laminasyonda yapışkanlık özelliği bulunan yüzeyler yapıştırılacak yüzeyin üzerine geçirilir ve merdane yardımıyla bastırılarak üzerinden geçilerek yüzeyle materyalin birleşmesi sağlanır. Karton çanta üretiminde laminasyon çantaların dış yüzeylerinin parlak ve canlı durması, kartonun kalınlığı ve dayanıklılığının artırılması için kullanılır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir