Laminasyon ve Türleri


Laminasyon matbaacılıkta yüzeyi kaplama işlemi olarak açıklanabilir. Laminasyon uygulanan ürünler yapılmayan ürünlere göre daha dayanıklı ve şık görünümlüdür. Yüzey kaplama işlemi farklı materyallerle farklı tekniklerle birçok alanda yapılabilir. İsteğe bağlı olarak yarı mat, mat, ya da parlak görünümlü yüzeyler yapılabilir.

Yapılan baskının soyulmaması, dayanıklı durması için yapılan yüzey kaplama işlemlerinde laminasyon materyali ile oldukça kaliteli bir görünüm elde edildiğinden matbaacılıkta da sıklıkla kullanılır.

Laminasyon Çeşitleri

Selofan: Poliüretan (Yoğunluğu çok düşük cam, kauçuk görünümündeki lastiğe benzeten madde.) içerikli bir malzeme ile kağıt yüzeyinin katlanma işlemidir. Mat ve parlak türleri bulunur.
Vernik: Yap bazlı ve koruyucu bir materyaldir. Selülozik vernik ve sentetik vernik olmak üzere ikiye ayrılır.
Dispersiyon Lak: Su bazlı koruyucu bir materyaldir. Verniğe göre oldukça parlak yapıdadır ve sürtünmeler için olduça dayanıklıdır. Ofset makinaları yardımıyla uygulanır.

Günümüzde eskiye göre kullanımı azalmış olsa da birçok avantajlı yönü bulunduğundan uzun yıllar sektörlerde yerini koruyacaktır.
Termo lak: Su bazlı bir materyaldir. Isı uygulandığınd yaışma özelliğinden ötürü matbaacılıkta kullanılır. Blister lak olarak da bilinir.
U.V Lak: Oldukça pratik ve kullanışlı olan u.v lak ışıklar yardımıyla yüksek matlık ve parlaklığın istenildiği durumlarda kullanılır.
Kısacası laminasyon uygulanan yüzeyler bu sayede daha dayanıklı ve kaliteli bir görünüm oluşturduğu için yüzey kaplama işlemine önem verilmesi gereklidir.

Özellikle karton poşet ve çanta ürünleri kağıttan ve kartondan yapıldığından sıvı şeylere dayanıklı olmadığından, daha çabuk yıpranan ve dış etkenlerden çabuk etkilenebilen bir yapıya sahip olduklarından yüzey kaplama işlemi matbaacılıkta ayrı bir önem taşır.

Kaplama işlemi sayesinde karton ve poşet çantalar üzerindeki resim, sembol, yazı ve logo gibi baskılar daha kaliteli görünmesinin yanı sıra daha uzun ömürlü olmalarına olanak sağlar.

Aynı zamanda güneşte uzun süre kalınca oluşan renk solması ya da nemli ortamlarda kağıtın veya kartonun nemlenip küf kokması, yıpranması gibi durumların önüne de yine kaplama işlemi sayesinde geçilir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir