Revolta Nedir?


Revolta kağıdın aynı biçimdeki hem iç hem de dış kısmına baskı işleminin uygulanmasıdır. Kağıdın ön yüzü basıldıktan sonra aynı kağıt ve aynı biçimler üzerinden arka yüzü ne de baskı işlemi uygulanır.

Revoltanın mantığı kağıdın ön yüzüne yapılacak baskı işleminin aynı şekilde ve boyutta kağıdın arka yüzeyine de uygulanmasıdır. Kağıdın ön kısmına baskı işlemi uygulandıktan sonra kağıdı çevirdiğimi eksen revoltanın türünü belirler.

Baskı boyutunun büyük olduğu makinelerde küçük, ön ve arka yüz ve yarım formalı durumlarında kullanılır. Revolta iki çeşitten oluşur. Bunlar etek-makas ve pozadır.

Etek-makas işleminde kağıt ilk olarak baskıya girer. Kağıtların hepsine baskı işlemi yapıldıktan sonra kağıt etek kısmından çevrilmek suretiyle baskı işlemi uygulanır.

Etek-makas işleminde etek kısmından ve makas kısmından eşit boşluklar bırakmak önemli bir noktadır. Kağıdın her iki kısmına baskı işlemi uygulayabilmek için kağıt çevrilerek işlem yapılmalıdır. Revoltanın poza çeşidinde ise kağıt sağdan sola, soldan sağa ya da arka kısmı çevrilerek baskı işlemi uygulanır.

Revolta Çevirme İşlemleri ve Çeşitleri

• Revoltalı(Yanı üzerine çevirme)

• Etek-Makas(Kıvırarak öne doğru çevirme)

Revolta katolog, kartvizitve broşür türündeki baskı işlemlerinde çoklukla kullanılır. A4 kağıdı ikiye katlanıp sayfalara numara verilerek basitçe bir revolta kılavuzu oluşturulabilir.

Etek-makas revoltanın dezavantajı kağıtta bırakılması gereken makas payıdır. Tam boyut istenen görüntülerde iyi hesaplanıp yapılması önemlidir.

Etek: Makasın karşı kısmına denir.

Poza: Baskı işleminde makinedeki kağıdın hizalanmasını sağlayıp baskı aşamasına geçiren parçadır.

Makas: Baskı makinesinin kağıdı tuttuğu kısma tabaka denir. Bu bölgeye baskı işlemi uygulanmaz. Çeşide göre bu paylar belli oranlarda ayarlanır ve makas payı bırakılır. Makas baskı makinelerinde kağıdı tutup baskıya geçiren kısma verilen addır.

Revoltanın türüne karar verirken hangisinde en düşük fire verileceği durumu göz önünde bulundurularak karar verilir. İki türde de herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor ve bir şey kaybedilmiyorsa poza revolta tercih edilir.

Bunun sebebi ise montaj kısmında kolaylık sağlamasından dolayıdır ve bu kolaylık sayesinde en az hatayla işlem tamamlanabilir. Maddi açıdan ise revolta küçük çaplı işlerde baskı sayısını yarıya indirdiğinden maliyetleri etkiler.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir