Serigrafi Baskı Nedir

Serigrafi, basılacak resme karşılık gözeneklerin açık bırakıldığı ve genellikle çok küçük gözenekli İpek kumaş ya da metal levhadan kalıp sayesinde gerçekleştirilen baskı tekniğidir. Kalıp işine konulan boya rakle aracılığı ile yayılıp sıyrılarak kağıt, plastik, fayans, metal, cam ve kumaş gibi boyayabilecek nesneye geçirilmek sureti ile serigrafi İpek baskı ya da elek baskı olarak tanımlanır.

Serigrafi Baskı Tekniklerinin Önemi:

Özellikle serigrafi baskının tarihçesini incelediğimiz vakit, insanlık tarihi kadar eski olduğunu vurgulayabiliriz. Şablonların boş kısımlarına boya sürerek istenilen şekil ve desenler farklı kullanım alanlarında bu yöntemle basmışlardır. Şablon baskı denilen bu kullanım İpek kullanımı ile oluşturulmuştur. Serigrafi uluslar arası baskı yönteminin adıdır. İngilizcede silk screen silk sicreen process adı ile kullanılmaktadır.

Serigrafi endüstrileşmede önemli bir rol oynamaktadır. Ticari sektörde müşterilerin bir çoğunun memnuniyeti bu baskı türünün tercih edilen bir yöntem olduğunu açıkça ifade etmektedir.

Özgün ifadesi adı altında değerlendirilmesinin açıklaması da budur. Bu baskı yönteminde her türlü boya kimyasalı kullanılabilmektedir fakat serigrafi baskıda çevreyi daha az kirlettiği ve dayanaklı olduğundan genellikle solvent ve uv mürekkepleri kullanılır.

Çok özellikli olan bu baskı yönteminde daha ayrıntılı bilgi verecek olursak, serigraf baskı yönteminde metal veya ahşap çerçeveye gerilmiş, metal ya da plastik dokumadan oluşan elek biçiminde olan bir kalıp üstünde baskı olacak yerler açık bırakılır maskeleme yöntemi kullanılarak kapatılır.

Bu işlemden sonra elek içerisine koyulan bu baskı boyası, sıyırırım diye tabir ettiğimiz bir gereç sayesinde açık olan kağıt ve kumaş gibi malzemelere transferi sağlanarak gerçekleştirilir. Kalıp hazırlarken ve baskı sürecinde kullanılan bir çok gereçler vardır, geniş serigrafi sistemimde bunların olması içten bile değildir.

Bu baskı yöntemi ile ışıklı masa, aydınger film, İpek yıkama ortamı, kurutma makinası ve kurutma tezgahı gibi ürünler mevcuttur. Bu teknik ile yapılan ürünlerde seçkin mağazalarda bulunabilir.

Bir çok hizmet sektöründe kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak, Algida dolapları, bakkaldaki coca cola bayraklarında, otobüs duraklarındaki reklam afişleri gibi.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir