Tipo baskı Nedir? Tipo baskı Ne demek?


Baskı, şekil, yazı,grafik ve resimlerin gerçeğine en yakın biçimde, yüzey üzerinde çoğaltarak ve hızlı bir şekilde aktarılmasına denir.

En çok kullanılan baskı yöntemleri

  • Tipo
  • Ofset
  • Flekso
  • Tifaduruk
  • Serigraf

Bu alana geçmeden önce baskı teknikleri hakkında genel bilgi almak doğru olur. Basıldıkları kalıba göre değişen bu kalıplar, yüksek baskı, düz baskı, çukur baskı, ve elek baskıdır. Baskının önemi istenilen hizmet sektöründe oldukça önemlidir, kullanıldığı yere göre bunu belirlemek oldukça önemlidir. Bu tespitin amacı kaliteli hizmetin en önemli koşullarından biri olan reklamdır. Püf noktayı kaçırmamakta fayda vardır.

Matbaacılıkta kullanılan baskı tekniğidir. Yazılar mürekkeplenir ve doğrudan kağıda geçer. Görüntüyü direkt baskı kalıbından aldığı baskı tekniğidir. Yüksek baskı denmesinin en önemli nedeni ise baskı kalıbı üzerinde görüntü olan yani baskı sırasında mürekkep olan kısımlarıdır. Bu durum şu dur, baskı yapmayan kısımlardan daha yüksek olmasından dolayıdır. Bu hazırlık süreci uzun ve zahmetlidir. Bu yöntemi anlatacak olursak metal harfler tek tek sayfa oluşturacak biçimde düzenlenir. Örneğin patates baskısına benzer kalıp üzerinde görüntü ters olur. Günümüzde bu kullanım bırakılmıştır.

Tipo baskı makineleri günümüzde daha çok kesim, gofre, numeratör baskı, piliyaj-perforaj gibi başka alanlarda kullanılır. Tipo baskıda toplamda iki silindir bulunmaktadır. Bahsedecek olursak biri kalıp silindiri diğeri ise, baskı silindiridir. Daha önce değindiğimiz gibi kalıp üzerindeki görüntü terstir. Ayrıca yüksek baskı sistemi içerisinde tipo baskı tekniği ve flekso baskı tekniği mevcuttur.

Tipo baskının kalıplarından bahsedecek olursak kurşun, kalay ve antimuan içeren hurufatlar, pirinç çizgiler ve klişe altlıklarından oluşmaktadır. 200.000 e kadar kaliteli baskı yapabilen tipo baskı mürekkepleri yağ balı ve emilerek kuruyan mürekkep çeşitlerindendir. Tipo baskının kullanım amacı arasında, varak yıldız, gofre, numaratör, kesim, pikyaj, Perforaj yapmaktır. Günümüzde tipo baskının kullanımı yok denecek kadar azdır. Çok nadir kartvizit, fatura, ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılır. Tipo baskı makinelerinin kullanıldığı alanlar daha çok matbaacılıkta, kesim, gofre, numaratör baskı, piliyaj-perforaj başka alanlarda kullanılır.

[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir