Tram ve Türleri

Karton Poşet Baskısı ve Tasarımı

Karton Poşet


Tram renkli görüntülerde görüntüyü belirlenen 4 renkten tekrar oluşturularak baskı işlemi yapılmasında kullanılan bir tekniktir. Terimsel anlamdaysa görüntüdeki ton farklılıklarının baskıda düzgün çıkması için bu tonlamaları sabit aynı koyulukta ve miktarda nokta alanına dönüştürme işlemine tramlama denir. Örneğin bir farklı renklerde algıladığımız bir görüntü 4 renk bileşenine ayrılır ve bu renk bileşenleri farklı açılarla yerleştirilir. Bu işlem üst üste binmelerini engeller. Televizyonu izlerken görüntüler gayet belirgindir lakin yakından baktığınızda küçük küçük renkli noktacıklar görürüz. Yani yakın duran iki noktayı gözümüz farklı bir renk olarak algılar. Çünkü bu renkler çok küçük boyutlardadır ve çok yakından bakmadığımız sürece dışardan farklı bir renk görürüz. Bir fotoğraftaki turuncu gördüğümüz bir alan eşit boyuttaki magenta ve sarı renk olan noktaların yan yana basılması yoluyla oluşturulmuş ve turuncu görmemizi sağlamıştır. Yani görülen büyük görüntü aslında küçük rengarenk noktalardan meydana gelir fakat biz uzaktan baktığımızda net bir görüntü keskin hatlar görürüz. Tramı etkileyen genel etmenler tram büyüklüğü, tram açısı ve tram biçimidir. Baskı işleminde kullanılan tramlar ikiye ayrılr.

Cam tramlar:

Genelde cam tramlar üstünde düz çizgilerin meydana getirdiği ızgara görünümlü bir yapıya sahiptir. Gri cam tramlar siyah beyaz olan fotoğraflar için tramlı negatifliklerini oluşturmak için kullanılır.

Film kontakt tramlar:

Birbirini satranç tahtasındaki kareler gibi izleyen noktalardan oluşan kontakt tramlar, pozlandırma aşamasında direkt olarak film yüzeyi ile çakıştırılır. Gri kontakt tramlar hem renkli hem de siyah beyaz görüntüler için noktalama işlemine uygundur.

Oluşturdukları şekillere göre tramlar:
• Satranç tahtası kareleri görünümündeki noktalardan oluşan tramlar
• Elips şeklinde noktalar oluşturan tramlar
• Respi tramlar
• Grafik tramları
Tramlar genel olarak görüntüyü dışarıya iyi hatlar çerçevesinde yansıtmak amaçlı renk zenginliği ve ara tonlarda geçişi sağlayan önemli tekniklerdendir. Örneğin respi tramlarda noktalar arasına detayları zenginleştirmek için çok küçük noktalar bulunur. Matbaacılıkta ise tramlama kağıt, karton tarzı materyaller üzerine baskı yapılırken uygulanır. Baskı yapılan materyal büyüteç yardımıyla incelendiğinde seçilen tram yoğunluğunun baskıda nasıl bir sonuç verdiği incelenebilir ve buna yönelik yoğunlaştırma ya da seyreltme işlemleri uygulanabilir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir