Tram Nedir?


Kağıt, karton, tişört gibi birçok materyalin üzerine isteğe göre baskılar yapılıp hoş bir görünüm elde edilmek istenir. Baskının ise yapılabilmesi için baskı makinesinde istenilen görselin ya da yazının basılabilmesi için noktalara ayrıştırılması gerekir.

Bu noktalara ayrılma işlemine tram denir. Tram birden fazla ton barındıran görseli büyüklü küçüklü noktalara ayırır. Genelde kare, yıldız ya da çizgi şeklinde olur.

Baskı esnasında tramlar üst üste geldiğinde farklı renkler oluşabileceğinden istenilen renk belli açılarda olması gerekir. Kısacası tek renk barındıran baskı işlemlerinde ara tonlar elde etmek amaçlı tram yöntemi kullanılır.

Tramın temel işlevi, ara tonlardaki görüntüleri on binlerce noktanın oluşturduğu çizgisel görüntüleri dönüşümünü sağlamaktır. Bu büyüklü küçüklü noktalar azaltılarak ya da arttırılarak ara ton etkisi oluşturulmaya çalışılır. Tramın bir noktasında ne kadar nokta varsa tramlandıktan sonra elde edilecek gri düzey seviyesi de o kadar artar. 256 gri düzey altındaki kademeleri insan gözü ayırt edebilir.

Tramın açısı, şekli, ton değeri ve sıklığı tanımlanmasında önemli özelliklerdir. Konvansiyonel ve kristal kum olarak iki türü vardır. Tram açısı kristal tramda olmadığından kristal tramlama sonucu ön baskı oluşmaz.

Tram sıklığı: 1 cm ölçüsündeki tram hattında bulunan nokta sayısıdır. Düşük olan tram değerleri emprime baskıda kullanılırken yüksek tram değerleri ofset baskılarda kullanılır.
Tram ton değeri: Bir noktanın o noktaya ait olan alandaki siyahlanma oranına denir. Daha açıklayıcı ve genel tanımlamak gerekirse 1 cm2’deki siyah alanın tüm alana olan oranına denir.

Örneğin %50 durumundaki noktalar kare şeklindedir ve %50nin üstündeki noktaların aralarında kalan boşluklara tram boşluğu denir.

Tram boşluğuna bakılarak o bölgedeki tram ton değeri bulunur. Matbaacılıkta baskı aşamasında büyük önem teşkil eden tramlama tekniği, tram aralığı düşük olan değerlerde mat yüzeyli kağıtlara, tram aralığı yüksek olan alanlarda ise parlak yüzeyli kağıtlara baskılama işlemi yapılır.

Örneğin hamur kağıtlar için 24-26-30-36’lık tramlar kullanılırken, hamur kağıtlar için 40-48lik tramlar, karton için 48-54 veya 60’lık tramlar ve parlak yüzeyli kağıtlar için ise 60-70-80-90’lık tramlar kullanılır.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir